Montaż i serwis

Audiomoto.pl - nagłośnienie samochodowe na miarę XXI wieku


Wyobraź sobie taką oto sytuację. Jest późny, letni wieczór. Autostrada jest zupełnie pusta - jesteś tylko Ty za kierownicą rozpędzonego samochodu. Okna są uchylone, na zewnątrz obowiązkowy "zimny łokieć", czujesz delikatną, letnią bryzę w rozwianych włosach i... słyszysz muzykę. I to jak słyszysz!? Nowiutkie głośniki nastawione na full, pieszczą Twoje uszy krystalicznej jakości dźwiękiem. Niskie basowe tony, dobywające się z zamontowanych z tyłu subwooferów sprawiają, że czujesz się niemalże jak podróżnik na inną planetę. Świadkiem jest tylko księżyc, którego subtelne światło przedzierające się co jakiś czas spoza wzgórz, oświetla wysokiej klasy nowoczesny odtwarzacz samochodowy, połyskujący diodami i lśniącymi potencjometrami. To jest właśnie ta chwila! Jesteś teraz królem autostrady, królem dźwięku na tej autostradzie!
 
Nawet jeżeli do docelowego miejsca pozostało jeszcze wiele kilometrów, to dobre nagłośnienie w aucie pozwala spędzić ten czas w przyjemnej atmosferze. Bardzo istotne jest jednak, aby montażem nagłośnienia zajęli się specjaliści, którzy kompetentnie doradzą w zakupie nowego sprzętu grającego i odpowiednich głośników, a także będą potrafili wyłuskać z nich maksymalne możliwości, przekładające się na komfort słuchania oraz samej jazdy. Jeżeli chodzi o montaż car audio Śląsk oferuje usługi wyspecjalizowanych w tych kwestiach podmiotów gospodarczych, a jednym z nich jest firma Audiomoto.pl z Będzina. Zanim jednak przedstawimy szczegółową ofertę i zagłębimy się w tajniki montażu nagłośnienia w samochodach, powróćmy na chwilę do przeszłości...

Car Audio

Jak się dawniej w autach słuchało?

 
Wszystko nie zaczęło się wcale od kultowego już dzisiaj gramofonu pod deską rozdzielczą Chryslera z 1960 roku. Otóż pierwsze radia samochodowe pojawiły się już w roku 1932, a zaprezentowane zostały podczas wystawy techniki radiowej przez firmę Blaupunkt. Poradzono sobie wtedy z tak trudnymi problemami jak rozmieszczenie pokaźnych szklanych lamp i wykorzystanie przetwornicy do zasilania radia przez akumulator samochodowy. Pierwsze tego typu urządzenie warzyło (bagatela) 12 kilogramów i dopiero pod koniec lat 50-tych pojawiły się tranzystory, dzięki czemu samochodowy sprzęt grający stawał się coraz lżejszy i łatwiejszy do zamontowania - w desce rozdzielczej. 
 
Chwilę później, bo w roku 1936 pojawiła się pierwsza reklama Chevroleta chwalącego się wyposażeniem samochodu w radio. Jako ciekawostkę dodajmy tez, że w tym samym czasie w Polsce, Philips produkował już radioodbiorniki samochodowe w zakładach przy ulicy Karolkowej w Warszawie. 
 
W latach 60-tych pojawił się pierwszy magnetofon samochodowy z prawdziwego zdarzenia, który szybko został wzbogacony o dźwięk stereofoniczny. Kolorowe lata 80-te natomiast, dały kierowcom możliwość raczenia się muzyką wysokiej jakości dzięki pierwszym odtwarzaczom CD, montowanym już zresztą w specjalnych wnękach na radio. Lata 90-te to już nowy krzyk mody - radia z funkcją GPS, a także sprzęt skonfigurowany z telefonem GSM.  
 
Tym przemianom towarzyszył oczywiście ciągły boom technologiczny jeżeli chodzi o głośniki samochodowe. Zarówno głośniki wysokotonowe jak i subwoofery przeszły równie długą drogę rozwojową i minęło trochę czasu kiedy pojawiły się nowoczesne głośniki stożkowe, kopułowe, piezoelektryczne czy wstęgowe. Tyle historia, a jak te sprawy prezentują się dzisiaj? 
 

Głośniki samochodowe - wybór i montaż

 
Dzięki fachowym doradcom z firmy Audiomoto.pl możemy liczyć na profesjonalne doradztwo w kwestii wyboru i montażu sprzętu nagłośnieniowego w samochodzie. Zacznijmy od wyboru, który powinien być podjęty na podstawie kilku istotnych czynników i wytycznych.
 
Przede wszystkim każdy głośnik, na którego montaż się zdecydujemy, powinien pasować do posiadanego przez nas modelu auta, zarówno pod względem gabarytów, jaki i kształtów. Najlepsze w tym wypadku byłyby głośniki, które są dedykowane dla danej marki samochodu i wyposażone są fabrycznie w odpowiedniej wielkości mocowanie, odpowiadające otworom montażowym w aucie. Warto pamiętać, że głośniki montowane w samochodach najczęściej mierzą 130 lub 165 mm średnicy, więc stosunkowo łatwo można znaleźć na rynku niefabryczne zamienniki najpopularniejszych marek. 
 
Prawdą jest także, że im większa membrana tym lepiej - głośnik wtedy gra po prostu lepiej. Niestety, w większości przypadków producent przewidział montaż głośników w drzwiach samochodu, więc ich wielkość siłą rzeczy powinna się mieścić w pewnych granicach, co przekłada się zarazem na siłę i jakość przetwarzanego dźwięku. 
 
Dobre głośniki samochodowe charakteryzować powinna poza tym odpowiednia wartość mocy, większa od mocy wzmacniacza. Niemniej istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia, czyli zakres odwzorowania niskich i wysokich tonów. Co ciekawe, udowodniono naukowo, że większość ludzi słyszy wyłącznie pasmo z przedziału      16 Hz - 20 kHz. Zarówno moc jak i pasmo przenoszenia powinno zostać podane przez producenta na specyfikacji technicznej głośników. 
 
Co do samego montażu, to głośnik nie powinien być umieszczony blisko uszu. Bardzo ważne jest także sztywne mocowanie głośników, urządzenie takie bowiem musi być dobrze osadzone i nie może drgać podczas bardziej wyczynowej jazdy samochodem.
 
Odrębną sprawę stanowi wybór i montaż subwooferów. Choć większość posiadaczy tańszych aut rezygnuje z tego potężnego wzmocnienia dźwięku i wybiera tylko zwykłe głośniki z przodu auta, to jednak prawdziwy meloman nie może sobie darować montażu tych dodatkowych. Istotną kwestią jest w tym wypadku miejsce, jakim dysponujemy, gdyż te basowe głośniki montowane są zazwyczaj z tyłu wehikułu. Niskie tony mają bardzo długie fale akustyczne, dlatego do ich wytworzenia potrzebne są głośniki z membraną o dużej średnicy (przeciętnie 20-30 cm). 
 
Subwoofer samochodowy pracuje na zasilaniu zewnętrznym, dlatego należy doprowadzić do niego przewód zasilający od akumulatora, a sam głośnik podłączyć do odtwarzacza samochodowego. Każdorazowo na przewodzie zasilającym należy zamontować bezpiecznik, zabezpieczający przed zwarciem. Dodajmy jeszcze, że przy wyborze kabli do głośników, warto wybierać te, które charakteryzują się wysokim przewodnictwem - najlepiej takie z miedzi beztlenowej lub nieco droższe, ale też lepsze - ze srebra. 




   


Radio samochodowe - wybór i montaż

 
Jeżeli chodzi o wybór i montaż radia samochodego, to poprzez ostatnie lata sprzęt ten przeszedł istną rewolucję technologiczną. Dzisiaj funkcjonalność radia nie ogranicza się tylko do wyszukiwania i prezentowania programów radiowych, ale także umożliwia komfortowe prowadzenie rozmowy, dzięki wmontowanym systemom głośnomówiącym czy bezpieczną nawigację za pomocą GPS. 
 
Podobnie jak w przypadku głośników radioodtwarzacz powinien pasować do auta. Nie chodzi tutaj tylko o stylistykę i kolory wyświetlacza, ale przede wszystkim o kompatybilność z instalacją elektryczną samochodu. W większości przypadków pojazdy mają na pokładzie kości ISO, które to ułatwiają, ale można z powodzeniem skorzystać z uniwersalnych przejściówek. Standardem, jeśli chodzi o montaż w kokpicie, jest obecnie radio wielkości 1 DIN (norma), ale w przypadku gdy otwór w desce rozdzielczej jest większy, można wykorzystać specjalne ramki ściśle dopasowane kształtem i rozmiarem zewnętrznym do otworu po oryginalnym radiu. Drugim popularnym standardem są odtwarzacze radiowe 2 DIN, a są to z reguły odtwarzacze multimedialne z DVD, nawigacją GPS i wbudowanym monitorem.

 

Wygłuszanie samochodu - wykonanie w praktyce

 
Wszystko ładnie i pięknie, ale jak zapewnić maksymalne doznania słuchowe podczas testowania naszego nowego nagłośnienia? Rozwiązaniem może być odpowiednie wygłuszenie auta, które przełoży się na wydajne poprawienie akustyki. Kluczem do sukcesu jest  zamontowanie kolejnej warstwy materiałów wygłuszających, na takich elementach pojazdu jak drzwi, podłoga, komora silnika oraz bagażnik. Mogą to być całkiem tanie maty bitumiczne, które poza niezłą izolacją akustyczną mają też wysoką odporność na zmienność temperatur. Stosuje się równie chętnie wygłuszenia filcowe. 
 
Wykonanie wygłuszenia wymaga demontażu elementów plastikowych, tak aby dotrzeć do nadwozia pojazdu. Następnie naklejamy maty wygłuszające w taki sposób, by pokryć całą wygłuszaną powierzchnię, a podczas tego procesu można celem lepszego kształtowania materiału, podgrzać matę. Należy zadbać o to, by w miarę możliwości cała mata ściśle przylegała do powierzchni. Potem już pozostaje tylko ponowny montaż elementów fabrycznych auta. 
 

Podsumowanie

 
Jeżeli chodzi o montaż car audio cena naprawdę nie jest wygórowana, a doradcy z firmy Audiomoto.pl służą pomocą w ustaleniu zakresu usługi i kosztorysów zależnych od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych klienta. Profesjonalnie przeprowadzony montaż nagłośnienia w wyciszonym aucie zwiększy komfort jazdy i sprawi, że każda chwila spędzona w samochodzie będzie prawdziwą przyjemnością.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane