Wybór głośników samochodowych to niełatwa sprawa. Producenci oferują wiele różnych rodzajów głośników, dlatego należy dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Trzeba dokładnie sprawdzić parametry techniczne i wybrać model, który najlepiej będzie pasował do potrzeb kupującego. Na rynku znajdują się zarówno głośniki współosiowe, jak i zestawy odseparowane. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór uzależniony jest od indywidualnych wymagań oraz od miejsca, w którym mają być zamontowane. Czym się różnią i które najlepiej wybrać?
Czym różnią się głośniki współosiowe i zestawy odseparowane?
Jedną z trudności podczas zakupu głośników samochodowych może okazać się rozróżnienie pomiędzy głośnikami współosiowymi, a zestawami odseparowanymi. Dotyczy to głośników co najmniej dwudrożnych, czyli takich, które wyposażone są w dwa oddzielne przetworniki obsługujące wysokie, średnie lub niskie tony. To może być na przykład woofer (głośnik średnioniskotonowy) połączony z tweeterem (głośnik reprodukujący tony wysokie).
W zestawie współosiowym głośniki znajdują się w tej samej osi i tworzą jedną, spójnie grającą całość. Zestawy odseparowane charakteryzują się natomiast tym, że przetworniki są podłączone do zwrotnicy rozdzielającej pasmo dźwiękowe i pracują oddzielnie.
Produkty
Jakie są zalety zestawów odseparowanych?
Wykorzystanie oddzielnych głośników obsługujących niskie, średnie i wysokie tony gwarantuje lepszy odbiór muzyki. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla osób, lubiących słuchać głośnej, dobrej jakości muzyki. Osobne przetworniki sprawiają, że można swobodnie je przesuwać i rozmieścić tak, by uzyskać zadowalający efekt. Należy pamiętać, że głośnik odpowiadający za wysokie tony powinien być ustawiony na wysokości uszu odbiorcy. Głośniki współosiowe są opcją bardziej ekonomiczną, również ich montaż jest bardzo łatwy, jednak nie dają możliwości ustawiania przetworników w miejscach, które nam odpowiadają.
Jak zamontować głośniki odseparowane?
Nie wszystkie modele samochodów mają przygotowane miejsce na wmontowanie elementów zestawów odseparowanych. W starszych pojazdach fabrycznie montowano zazwyczaj głośniki współosiowe. Nie oznacza to jednak, że przerobienie instalacji jest niemożliwe – będzie jedynie nieco bardziej czasochłonne.
Jak rozmieścić głośniki w samochodzie? Zaleca się, by głośniki obsługujące wysokie tony znajdowały się na poziomie głowy słuchacza. Doskonałymi miejscami będą na przykład: górna część tapicerki drzwi, lusterko lub przednie słupki; czyli te łączące szybę przednią z bocznymi.
W naszym sklepie znajdują się modele zestawów odseparowanych skonstruowane i wyprodukowane przez doświadczone firmy. Zakup urządzeń od sprawdzonych producentów to gwarancja jakości dźwięku, bezawaryjności, wytrzymałości oraz solidności wykonania. Wszystkie produkty występujące w naszej ofercie to propozycje od marek, które od lat z powodzeniem działają na rynku sprzętu nagłośnieniowego.